Przejdź do treści

Główną zaletą realizacji był niski koszt zakupu urządzeń w porównaniu do innych ofert pomp ciepła, dla których dolnym źródłem ciepła jest grunt. Nie bez znaczenia była również możliwość starania się o dotacje.

Powodem wyboru systemu było zastosowanie ekologicznego, oszczędnego oraz w pełni zautomatyzowanego systemu ogrzewania. Wykorzystanie działki należącej do komendy pod wykonanie odwiertów. Inwestor poszukiwał najbardziej atrakcyjnego rozwiązania – zarówno pod względem kosztów inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych.

Gruntowe pompy ciepła
Gruntowe pompy ciepła

Niskie koszty eksploatacyjne

Automatyka dedykowana
Automatyka dedykowana

Wizualizacja pracy urządzeń

Moc grzewcza
Moc grzewcza

113 kWZastosowane rozwiązania

Trzy gazowe absorpcyjne pompy GAHP-GS HT zamontowane są wewnątrz obiektu. W celu pozyskania energii cieplnej umieszczono na działce 13 pionowych sond gruntowych. Pompy ciepła oddają energię do zbiornika buforowego, a następnie woda grzewcza rozdzielana jest na obiegi centralnego ogrzewania. Jeden z obiegów spełnia dodatkową rolę częściowego podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Pozostała moc grzewcza potrzebna do przygotowania c.w.u. dostarczana jest z jednej z pomp ciepła. Dzięki zastosowaniu systemu zaworów trójdrogowych pompa ciepła może pracować na cele podgrzewu ciepłej wody użytkowej, gdy występuje na nią zapotrzebowanie lub być przełączana do systemu ogrzewania.

Do zarządzania instalacją przygotowano dedykowany układ sterowania wykonany specjalnie pod zaprojektowany układ hydrauliczny. Algorytm regulacji całym układem zaimplementowany jest w sterowniku swobodnie programowalnym, natomiast wizualizacja pracy instalacji przedstawiona jest na panelu HMI zamontowanym na elewacji szafy automatyki. Automatyka zapewnia pomiar temperatur oraz sterowanie elementami wykonawczymi w obrębie węzła cieplnego w trzech obiegach centralnego ogrzewania, ciepła technologicznego oraz ciepłej wody użytkowej, łącznie czterema pompami obiegowymi, trzema zaworami mieszającymi oraz zaworem przełączającym. Automatyka umożliwia regulację temperatur w wymienionych obiegach oraz zadawanie temperatury do panelu DDC sterującego pracą pomp ciepła.  Ponadto układ sterowania umożliwia rejestrację temperatur w postaci wykresu i tabeli oraz odczyt, prezentację bieżących stanów alarmowych dotyczących urządzeń oraz po podłączeniu panelu HMI do sieci Internet zapewnia możliwość zdalnej obsługi z poziomu przeglądarki internetowej lub klienta VNC.


Zobacz jakie urządzenia
wykorzystaliśmy w tym
projekcie

GAHP-GS

Absorpcyjna pompa ciepła typu grunt/woda zasilana gazem
zobacz specyfikację
automatyka do ogrzewania, automatyka dedykowana gazuno

ADG

Automatyka Dedykowana GAZUNO
zobacz specyfikację

Przeprowadzona inwestycja przyniosła za sobą wysoki efekt ekonomiczny.Chcesz dowiedzieć się jakie rozwiązania możemy zaproponować dla Twojej firmy?


Powiązane case studies

Hotel Odpocznia w Piłce-Młyn

Absorpcyjne pompy ciepła wraz z zewnętrznymi kotłami gazowymi ROBUR wpisały się w potrzeby budynku, ze względu na możliwość zasilania gazem płynnym oraz montaż na dachu.
czytaj więcej

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chełmnie

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chełmnie
czytaj więcej

Powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Tucholi

Nadzór nad pracą urządzeń odbywa się przez panel automatyki dedykowanej GAZUNO.
czytaj więcej

Pozostańmy w kontakcie

Piszemy o najnowszych trendach w energetyce, dofinansowaniach, zmianach w prawie, wskazówkach projektowych.

Wartościowe i merytoryczne treści dotyczące branży grzewczo-chłodniczej opracowane przez zespół inżynierów Gazuno.