Przejdź do treści

Inwestor zdecydował się na gruntowny remont i odnowienie budynków, które dzięki renowacji stały się obiektami noclegowymi. Budynek Główny stanowi hotel, który poza miejscami noclegowymi mieści także restaurację, gabinety zabiegowe oraz klubokawiarnię. Z kolei Dom Młynarza oraz Rybakówka to obiekty typowo noclegowe o wysokim standardzie.

Absorpcyjne pompy ciepła wraz z zewnętrznymi kotłami gazowymi ROBUR wpisały się idealnie w potrzeby budynku, ze względu na możliwość zasilania gazem płynnym oraz zewnętrzny montaż. W trakcie realizacji projektu pojawił się również pomysł aby wykorzystać pompy ciepła do produkcji wody lodowej latem, dlatego końcowo dobrane zostały rewersyjne jednostki pomp ciepła GAHP-AR.

Urządzenia ROBUR w trakcie trwania sezonu grzewczego zapewniają ciepło na potrzeby CO oraz CT, natomiast CWU na potrzeby budynków zapewniają tylko kondensacyjne kotły gazowe AY. W sezonie letnim wszystkie pompy ciepła pracują na cele chłodnicze.

Ze względu na montaż zewnętrzny, pompy ciepła oraz kotły gazowe pracują na wodnym roztworze glikolu propylenowego. W trybie grzewczym urządzenia pracują na wspólny kolektor zbiorczy, a następnie w pomieszczeniu technicznym na wymienniku ciepła następuje przejście na wodę, skąd medium grzewcze kierowane jest do zbiornika buforowego o pojemności 2000 l, z którego następuje rozbiór na poszczególne obiegi grzewcze.

W trybie chłodzenia cała instalacja pracuje na wodnym roztworze glikolu bez przejścia na wodę.

Cała instalacja sterowana jest za pomocą Automatyki Dedykowanej Gazuno, która zapewnia możliwość wglądu i zmiany nastaw instalacji z poziomu przeglądarki internetowej.

Projekt dofinansowany był min.  w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.

ZEWNĘTRZNY MONTAŻ
ZEWNĘTRZNY MONTAŻ

Zyskanie dodatkowej przestrzeni

DOFINANSOWANIE
DOFINANSOWANIE

Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.Zastosowane rozwiązania

Na obiekcie zainstalowano dwa zestawy: 1x RTAR 290-600 S CW – składający się z pięciu rewersyjnych absorpcyjnych pomp ciepła zasilanych gazem GAHP-AR S, 1x RTYR 58-600/4 S CW – składający się rewersyjnej absorpcyjnej pompy ciepła zasilanej gazem GAHP-AR S oraz czterech kondensacyjnych kotłów AY.


Zobacz jakie urządzenia
wykorzystaliśmy w tym
projekcie

AY

Kondensacyjny kocioł gazowy
zobacz specyfikację

GAHP-AR

Rewersyjna absorpcyjna pompa ciepła typu powietrze/woda zasilana gazem
zobacz specyfikację

Przeprowadzona inwestycja przyniosła za sobą wysoki efekt ekonomiczny,

z zachowaniem estetyki obiektu wypoczynkowego (urządzenia zainstalowano na dachu).Chcesz dowiedzieć się jakie rozwiązania możemy zaproponować dla Twojej firmy?


Powiązane case studies

Gmina Dobroń

Kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Dobroń
czytaj więcej

Pozostańmy w kontakcie

Piszemy o najnowszych trendach w energetyce, dofinansowaniach, zmianach w prawie, wskazówkach projektowych.

Wartościowe i merytoryczne treści dotyczące branży grzewczo-chłodniczej opracowane przez zespół inżynierów Gazuno.