Układy mieszane - pompa ciepła plus kocioł.

Kiedy pojawia się konieczność wymiany urządzenia, użytkownicy zwykle dostają "białej gorączki" na samą myśl o kosztach, z jakimi przyjdzie się im zmierzyć. Jak złagodzić ten ból wydatków?

Przeprowadzając jednocześnie interwencję, która zwiększy wartość nieruchomości!

Po pierwsze należy się zastanowić, czy warto wykorzystać już istniejący system odbiorników ciepła? A może lepiej wymienić stary system odbiorników na nowszy i bardziej wydajny? Głównym celem powinno być przede wszystkim zwiększenie wydajności systemu przy jednoczesnym uniknięciu zbędnych nakładów finansowych. Musimy jednak pamiętać, iż często brakuje ekonomicznego uzasadnienia dla zastosowania  nowoczesnego urządzenie jakim jest  pompa ciepła w przypadku starej  instalacji, która była wymiarowana z uwzględnieniem zupełnie innych parametrów. Istniejąca instalacja może być w systemie grawitacyjnym lub pracować na innych przepływach i temperaturach, co spowoduje, że pompa ciepła będzie pracować ze sprawnością równą staremu kotłowi albo nie będzie działać optymalnie – np. w domu będzie zimno, gdyż grzejniki będą letnie. W takim wypadku należy rozważyć pozbycie się dotychczasowej instalacji.

Przy doborze pompy ciepła należy zwrócić uwagę na bilans energetyczny obiektu.

Jeżeli budynek ma zapotrzebowanie na ciepło 100kW, oznacza to, że taka jest maksymalna moc jaką potrzebujemy w okresie zimowym i została wyliczona dla minimalnej temperatury zewnętrznej obliczeniowej w określonym rejonie. Dla przykładu - dla Warszawy jest to 3 strefa, minimalna temperatura obliczeniowa to -20oC. Pamiętajmy jednak, iż taka temperatura występuje tylko kilka dni w sezonie grzewczym, a przez resztę czasu jest znacznie wyższa. Tym samym średnia moc potrzebna do ogrzewania jest znacznie mniejsza np. 60 kW. Dlatego inwestycyjnie nie jest uzasadnione  instalowanie  pompy ciepła o mocy 100kW, gdyż zupełnie wystarczające będzie urządzenie o mocy 60 kW. W tej sytuacji poniesione koszty będą znacznie niższe. Na pozostałe 40kW możemy dobrać odpowiedni kocioł gazowy, który zapewni nam brakującą moc  w okresie szczytowym – będzie użytkowany jedynie kilka lub kilkanaście dni w roku.

 

Wykres 1. Pokrycie zapotrzebowania budynku w zależności od temperatury zewnętrznej. Kolor niebieski przedstawia moc pokrytą przez pompę ciepła, czerwony – przez kocioł.

Taki układ zapewni wysoką sprawność i odpowiednio niski koszt  inwestycji.

Szczególne zastosowanie ma to w przypadku pomp powietrznych, których moc zmienia się w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego. Dodatkowo kocioł może wspomagać produkcje ciepłej wody użytkowej. Działania takie przyczynią się do znacznego zwiększenia wartości nieruchomości w momencie koniecznej wymiany starej instalacji.

Potrzebujesz rzetelnej i kompleksowej wiedzy? Zapytaj naszego eksperta!

Napisz do nas lub zadzwoń +58 698 21 48