Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szczecinku

Region:

Zachodniopomorskie


Inwestor:

Powiat Szczecinecki, ul. 28 lutego 16, 78-400 Szczecinek


Działalność:

Społeczno - opiekuńcza


Moc grzewcza:

zapotrzebowanie budynku - 242,7 kW, Robur - 153,2 kW


Potrzeby klienta:

Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, wymiana starej, nieekonomicznej instalacji grzewczej, współpraca pomp ciepła z kotłami gazowymi.


Powody wyboru systemu:

Dotychczasowa instalacja c.o. w obiekcie powstała w 1964 roku. W 2003 roku stare kotły wymienione zostały na nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne. W dalszych etapach wymianie miała ulec całość instalacji grzewczej a nowa instalacja zaprojektowana miała być na niskich parametrach, co pozwoliłoby dodatkowo zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Ważnym aspektem było wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i pozostawienie istniejących już kotłów. Inwestor zdecydował się na zastosowanie gazowych absorpcyjnych pomp ciepła ze względu na możliwość ogrzewania gazowego przy niskim zużyciu gazu ziemnego i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.


Opis instalacji:

W sezonie zimowym pompy ciepła stanowią podstawowe źródło ciepła. Kotły, stanowią źródło szczytowe dla pomp ciepła wspomagając ich pracę na cele c.o.. W okresie letnim pompy ciepła odpowiadają także za produkcję c.w.u. W okresie przejściowym dwie pompy ciepła pracują na cele c.o. a dwie na cele c.w.u. Pracę pomp ciepła na cele c.w.u. wspomagają kolektory słoneczne.Po stronie pierwotnej instalacji zastosowano glikol, który zabezpiecza układ przed ewentualnym zamarznięciem. Ciepło przekazywane jest poprzez wymienniki ciepła. Urządzenia współpracują z dwoma podgrzewaczami c.w.u. każdy o pojemności 2000 l oraz z dwoma zbiornikami buforowym o pojemności 750 l każdy.
Pompy ciepła sterowane są za pomocą automatyki dedykowanej. Dodatkowo automatyka zarządza obiegami grzewczymi, zaworami, pompami cyrkulacyjnymi,a także pozwala na odczyt temperatur w zasobnikach i w buforach.

Galeria zdjęć:


Galeria video:

Potrzebujesz rzetelnej i kompleksowej wiedzy? Zapytaj naszego eksperta!

Napisz do nas lub zadzwoń +48 505 502 547