Kocioł w ofercie Robura. Czy to ma sens?

Oprócz gazowych absorpcyjnych pomp ciepła firma Robur posiada w swojej ofercie gazowe kotły kondensacyjne AY.

Kotły te mają istotne znaczenie dla optymalizacji kosztów inwestycyjnych instalacji pomp ciepła powietrznych. Pompa ciepła jest urządzeniem bardziej zaawansowanym technologicznie niż jakiekolwiek kotły. Stąd też jej cena jest wyższa. Chcąc zaproponować inwestorowi optymalne kosztowo źródło ciepła należy rozważyć instalację biwalentną – czyli pompy ciepła we współpracy z kotłami odpowiednich proporcjach mocowych.

Wymiarowanie instalacji grzewczej

Zapotrzebowanie na energię cieplną w ciągu roku zmienia się w zależności od pory roku i temperatur zewnętrznych. Moc grzewcza instalacji musi uwzględniać ten czynniki i  zapewniać ciepło nawet w najzimniejszych okresach w roku. Na podstawie danych statystycznych zebranych z poprzednich lat możemy z przybliżeniem przewidzieć przez ile dni w ciągu roku będziemy mieli temperaturę np. -15 °C, a przez ile 0 °C. Stosując takie kalkulacje jesteśmy w stanie określić ile dni w ciągu roku nasza instalacja będzie pracowała z maksymalną zaprojektowaną mocą.

Moc pompy ciepła również zmienia się wraz z temperaturą zewnętrzną. Obrazuje to poniższy wykres. Sytuacja jest odwrotna niż zapotrzebowanie budynku. Wraz ze spadkiem temperatur zewnętrznych spada moc pompy ciepła i w skrajnym przypadku jej efektywność (gazowej absorpcyjnej pompy ciepła) jest zbliżona do kotła kondensacyjnego.

Z tego powodu stosując kaskadę urządzeń (np. 5x GAHP-A), okazuje się, że jedna czy nawet dwie z nich zawsze będą załączały się dopiero w temperaturze w której mają bardzo niską sprawność – zbliżoną do kotła. Dlatego też warto zastanowić się, czy nie będzie bardziej opłacalne, jako ostatnie stopnie kaskady, zastosować tańsze od pomp ciepła kotły kondensacyjne – np. 3x GAHP-A plus 2x kocioł AY.

Mając na uwadze opisywane tutaj cechy pomp ciepła, firma ROBUR posiada w swojej ofercie kocioł kondensacyjny AY przeznaczony do współpracy z pompami GAHP. Jest tańszy od pompy ciepła, spełnia aktualne wymagania ekologiczne i używa tego samego paliwa co GAHP – gazu ziemnego, który wciąż jest paliwem ekonomicznym.

Zalety gazowego kotła kondensacyjnego AY

Gazowy kocioł kondensacyjny AY cechuje przede wszystkim kompatybilność z pompami ciepła. Tak jak one jest przystosowany do pracy na zewnątrz budynku, wykazuje się odpornością na warunki atmosferyczne i pracuje nawet w temperaturze -30 °C. Kocioł kondensacyjny można montować na jednym linku z pompami ciepła (kilka urządzeń połączonych ze sobą kaskadowo) i włączyć do wspólnej automatyki całego układu. Urządzenia działają modułowo, czyli w zależności od zapotrzebowania na energię załącza się taka ilość urządzeń aby nie było niepotrzebnej nadprodukcji.

Możliwość instalacji kotła na zewnątrz obniża także koszty inwestycyjne całego przedsięwzięcia. Nie jest potrzebne żadne specjalne pomieszczenie czy budowanie instalacji kominowej.

Jak widać kocioł kondensacyjny jest bardzo ważnym dodatkiem do pomp ciepła GAHP. Doskonale współpracuje z gazowymi absorpcyjnymi pompami ciepła. Wyróżnia go prostota instalacji, zapewnia on optymalne pokrycie zapotrzebowania na energię i nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Firma Gazuno dbając o portfele potencjalnych inwestorów zawsze proponuje kaskady biwalentne składające się z pomp ciepła i kotłów AY.

 

Potrzebujesz rzetelnej i kompleksowej wiedzy? Zapytaj naszego eksperta!

Napisz do nas lub zadzwoń +58 698 21 48