Klasa energetyczna urządzeń

Kupując sprzęt AGD do naszego domu możemy znaleźć na nich zagadkowe naklejki z tęczową skalą i literkami od G czy do A, A+ a nawet i A+++. Skąd się one wzięły i co oznaczają?

Głównym zadaniem etykiet energetycznych jest informacja dla użytkownika ile kilowatogodzin rocznie zużywa dane urządzenie. Ma ona pomóc konsumentom w wyborze urządzenia energooszczędnego, co pozwoli zmniejszyć rachunki za energie i wywołać pozytywny wpływ na środowisko. Badania pokazują, że 85% Europejczyków, kupując sprzęt, kieruje się informacją o energooszczędności urządzenia.

Klasa energetyczna określona jest w siedmiostopniowej skali od A (najbardziej energooszczędne) do G (najmniej energooszczędne). Wyznacza się ją porównując zużycie energii przez dane urządzenie w ciągu roku do rocznego zużycia energii przez urządzenie standardowe, w którym parametr ten jest określony przez odpowiednie normy. Urządzenie standardowe  posiada klasę energetyczną około C, D.

CO TO JEST KLASA ENERGETYCZNA A+++?

Wraz z postępem technologicznym na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń o znacznie mniejszym zużyciu energii niż te z klasą energetyczną A. Z tego powodu nastąpiło rozszerzenie skali energooszczędności o A+, A++ i A+++, która jest klasą oznaczającą maksymalną energooszczędność jaką może mieć urządzenie. Do 2020 roku ma się to zmienić, gdyż obecnie na rynku jest tak dużo urządzeń o najwyższych klasach i tak mało urządzeń o klasach najniższych, że Unia postanowiła zreorganizować oznaczenia klas. Skala będzie wynosiła od G maksymalnie do A. Sytuacja ta świadczy o pozytywnej odpowiedzi rynku i producentów na etykiety energetyczne i dążenie do maksymalizacji oszczędności energii przez urządzenia.

Mówiąc o oszczędności energii należy wspomnieć tu o systemie ogrzewania i produkcji ciepłej wody, które stanowią jeden z największych wydatków w domowym budżecie.  Dodatkowo warto zwrócić uwagę na klasyfikację energetyczną całego budynku. W największym skrócie jest to ilość energii w kWh/m2 zużywanej w ciągu roku przez budynek. Im mniejsze zużycie tym lepsza klasa i budynek jest bardziej energooszczędny. Jeżeli wybierzemy urządzenie zużywające mniej energii poprawimy klasę energetyczną budynku, a dzięki temu wartość nieruchomości wzrośnie.

KLASA ENERGETYCZNA POMP CIEPŁA ROBUR.

Gazowy kocioł kondensacyjny znajduje się w klasie A, B (wedle regulacji przed 2020 rokiem). Gazowe absorpcyjne pompy ciepła osiągają klasę efektywności A+ pompa powietrzna GAHP-A, do A++ pompa gruntowa GAHP-GS i to dla wyższego parametru zasilania ogrzewania – 55 ⁰C. Jak widać znajdują się one w czołówce urządzeń oszczędnych i efektywnych energetycznie.

POZYTYWNY WPŁYW

Jak widać etykiety energetyczne wniosły kilka pozytywnych efektów. Zmobilizowały producentów do jasnego, jednolitego określenia jak efektywne są ich urządzenia. Pozytywnie wpłynęła na wybory konsumentów, przez co obecnie już 25% produktów obecnych w domach Europejczyków jest w klasie A do A+++, a 50% w klasach od B do A+++. Doprowadziła do rozwoju tzn. do postawienia większych wymagań energooszczędności przez reorganizację klas. Temat klas energetycznych pokazuje, że jesteśmy coraz bardziej świadomi potrzeby szanowania i oszczędzania energii. 

 

 

 

Potrzebujesz rzetelnej i kompleksowej wiedzy? Zapytaj naszego eksperta!

Napisz do nas lub zadzwoń +58 698 21 48